Bartosz Kwiatkowski Blog,Polska

Razem z mamprawowiedziec.pl przepytujemy kandydatów na posłów i senatorów

Kilka dni temu na stronie mamprawowiedziec.pl opublikowano kwestionariusz z pytaniami do kandydatów na posłów i senatorów. W tym roku pytania zadaje także Fundacja Frank Bold, a po wyborach planuje wybranych parlamentarzystów trzymać za słowo!

Pod kierownictwem Stowarzyszenia 61 grupa organizacji pozarządowych i ekspertów przygotowała po raz kolejny kwestionariusz dla kandydatów w najbliższych wyborach parlamentarnych. Kwestionariusz składa się 86 pytań (nie licząc pytań dot. podstawowych informacji o kandydacie, danych kontaktowych itp.) w 18 kategoriach od zdrowia, przez sprawy ustrojowe, rolnictwo czy podatki aż po edukacje, cyfryzację i kulturę.

Fundacja Frank Bold współtworzyła kategorię prawa i wolności obywatelskie oraz sprawy ustrojowe, w których pytamy przede wszystkim o regulację lobbingu i jego transparentność, finansowanie partii politycznych oraz wprowadzenie obowiązku prowadzenia rejestru umów przez instytucje publiczne (niestety nie udało nam się przekonać pozostałych twórców kwestionariusza do zadania pytania o wprowadzenie centralnego rejestru umów).

W dniu 1 października kwestionariusz został przesłany do pierwszych 1500 kandydatek i kandydatów, z których do dzisiaj odpowiedzi udzieliło już 311 osób (niestety nie wszystkie osoby odpowiedziały na wszystkie pytania).

Z niecierpliwością oczekujemy dalszych odpowiedzi i rozstrzygnięcia wyborów, po których nadejdzie czas monitorowania działań parlamentarzystów.

13

Paź